Tatér z Osvětimi

Rodák ze slovenských Krompach Ludwig Eisenberd se za 2. světové války přihlásil dobrovolně do koncentračního tábora. Po válce vystupoval pod jménem Lale Sokolov a do smrti své manželky nikdy nepromluvil o svých zážitcích z Osvětimského vyhlazovacího tábora. Letos, jedenáct let po Laleho smrti vychází kniha o jeho osudu – „Tatér z Osvětimi“ (The Tattooist of Auschwitz).

Od roku 1941 do 1943 byli povinně tetováni všichni příchozí. Je paradoxní, že bolestivá a ponižující procedura byla vlastně nadějí. Ti kteří byli okamžitě poslání do plynových komor, žádné číslo nedostali. A Lale byl tím, kdo vězně tetoval. Číslo vytetoval i své pozdější manželce Gitě.

V říjnu roku 1945 se Lale a Gita vzali a otevřeli si obchod s textilem. Později komunistický režim obchod znárodnil a Lale skončil ve vězení.

Když dostal z věznice propustku, nelenil. S manželkou z Československa utekli, nejdřív do Vídně a nakonec skončili až v Austrálii.

O svých válečných zážitcích nemluvil, bál se, že kvůli svému táborovému zaměstnání bude považovaný za kolaboranta.

Lale zemřel roku 2006.


Podrobnější informace:

http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/lale-prihlasil-se-do-tabora-v-osvetimi-kde-tetoval-vezne-a-nasel-zivotni-lasku–1780325